Науково-виробниче підприємство «Гетьман» – сучасний завод, потужності якого розташовані у серці Західної України Львові, – славиться високоякісними напоями преміум класу не лише на батьківщині, а й далеко за її межами. Сьогодні тут розливають продукцію понад 40 торгових марок. У 2017 році «Гетьман» здобув статус найбільшого платника податків на Львівщині. За два перші місяці року до держбюджету України від горілчаного підприємства надійшло 158 млн грн. А протягом 2016 року загальна сума податків, сплачена підприємством, склала понад 554,6 млн грн. Варто наголосити, що завод «Гетьман» став лідером України за отриманим чистим доходом від реалізації горілчаної продукції, здобувши золото Національного бізнес-рейтингу в Україні. У 2016 році підприємство заробило більше 969,4 млн грн.
Журналісти «Н.Т.І.» завітали на завод «Гетьман» і переконалися, що головний секрет успіху полягає у сучасних технологіях, які застосовують у виробничому процесі, та вірності славетним традиціям українського горілчаного виробництва.
Колись тут була гуральня…
Коли йдеться про традиції, варто насамперед згадати той факт, що львівська традиція горілчаного виробництва налічує майже два з половиною століття. Цікаво, що виробничий майданчик сучасного горілчаного заводу «Гетьман» знаходиться сьогодні майже на тому самому місці, де колись була славетна гуральня Бачевських. Історичний факт: за надзвичайно високу якість своєї продукції Леопольд Бачевський отримав від тодішнього австрійського уряду високу нагороду – імператорського орла та титул цісарського постачальника. А досягнути такої якості він зумів завдяки особливій технології виробництва, завдяки якій його горілка була очищена від характерного самогонного запаху. Сучасне горілчане виробництво, звісно, суттєво відрізняється від колишнього. Але фахівцям «Гетьмана» (торгова марка з цією промовистою назвою була зареєстрована 1996 року) таки вдалося поєднати сучасні технології виготовлення популярного продукту і прадавні традиції львівських горілчаних майстрів, які прославили горілку зі Львова на всю Європу. Починаючи з 2002 року, коли було створене НВП «Гетьман», технологи заводу працювали над відновленням і впровадженням у виробництво старовинних рецептур горілчаних напоїв на сучасному обладнанні, застосовуючи при цьому новітні технології. Саме НВП «Гетьман» вперше в Україні створив елітні горілчані бренди «Гетьман», «Держава» та «Київ». І сьогодні, як і два століття тому, про горілку зі Львова «Гетьман» знають і охоче її споживають як в Україні, так і у світі: близько 20% готової продукції йде за кордон.
Завод «Гетьман» тісно співпрацює з відомим міжнародним алкогольним холдингом, світовим лідером у виробництві напоїв Global Spirits. Попри складну ситуацію в галузі, сьогодні завод виготовляє продукцію, яка задовольняє смаки найвибагливіших споживачів: від оригінальних брендів і до елітних видів алкогольних напоїв преміум класу.
Журналістам «Н.Т.І.» пощастило поспілкуватися з керівником НВП «Гетьман» Олегом БАЛЯШЕМ. У відвертій розмові говорили і про складну ситуацію в країні, і про тонкощі алкогольного виробництва, і про перспективи розвитку підприємств, подібних «Гетьману».
Олег БАЛЯШ, керівник ТзОВ НВП «Гетьман»:
«Ми позиціонуємо себе як підприємство, яке випускає дорогу та високоякісну горілку для людей з середнім і вище середнього рівнем доходів. За рахунок високої технологічності і компактності виробництва маємо можливість успішно конкурувати з іншими брендами не лише на українському ринку, а й на світовому. Без зайвої скромності скажу, що заводів з такими потужностями, як наш, що здатні виробляти справді елітний продукт, не так багато.
На прилавках українських магазинів близько 30% горілок – це продукція НВП «Гетьман», як власних, так і партнерських брендів. Споживач знає, що саме львівський «Гетьман» виготовляє найкращі і найдорожчі горілки в країні. І це додає нам наснаги».
«В Україні практично щороку піднімається акцизний податок, підвищується ціна на продукцію на полицях, а ось добробут населення не зростає, – констатує Олег Баляш. – Це призводить до появи нелегальних виробництв, які не лише не сплачують податки державі, а й ставлять під загрозу безпеку та здоров’я людей. Зрозуміло, що обсяги легального виробництва при цьому скорочуються».
За словами Олега Баляша, досить суттєво впливає на попит і розмір задекларованої мінімальної роздрібної ціни, яка не завжди є коректною. При її формуванні до уваги беруться логістика та реклама, – такі витрати мають стосунок лише до загальнонаціональних брендів. А от собівартість продукції місцевих невеликих виробників значно менша. Однак на полицях і та, і інша горілка продається за такою ж ціною, як і продукція крупних виробників. Складові неповторного смаку Якість горілчаних виробів напряму залежить від якості основних інгредієнтів, зокрема, спирту та води. На львівському заводі «Гетьман» встановлена сучасна багатоступенева технологічна схема водопідготовки, яка включає в себе елементи, що відтворюють неповторний смак свіжості джерельної води.
А для виготовлення елітних горілок на «Гетьмані» використовують воду з гірського джерела поблизу карпатського села Мізунь. За складом ця вода органічно поєднується із зерновими спиртами, вона не потребує додаткової обробки і практично в чистому вигляді йде у виробництво.
Олег Баляш розповідає, що традиційно саме на Львівщині і в сусідній Тернопільщині знаходилася основна база виробництва високоякісного зернового спирту, відповідно, в Західній Україні розташована найбільша кількість спиртзаводів. Отож, постачальників підприємство обирає за якісними характеристиками, вони виготовляють найкращі в Україні спирти.
Щоб горілка вирізнялась індивідуальністю та неповторним смаком, на підприємстві використовують ароматні спирти та настої, виготовлені з плодів та трав багатого Карпатського регіону. Для деяких сортів відбирають кращий гірський карпатський мед, зібраний в реліктових Карпатах. Виробництво усіх цих настоїв та ароматних спиртів здійснюється безпосередньо на заводі на власному виробництві, з натуральної сировини.
Старовинні рецепти та новітні технології
Гордістю підприємства є горілка Рresident, до складу якої входять спирти найвищої якості, а у виробничому процесі застосовується технологія фільтрації за допомогою гірського кришталю. А народилася ця унікальна горілка завдяки надзвичайній знахідці. У лабораторних архівах заводу віднайшли книжку 1895 року Gorzelnictwo («Горілчанство»), в якій зібраний кращий тогочасний досвід та рецептури виготовлення і очищення горілчаних напоїв промисловим способом. Один з рецептів, з використанням технологій горілки, і став основою елітного напою Рresident. Паралель провести нескладно: якщо колись львівські горілки постачалися до цісарських та королівських дворів, то тепер продукцію львівського «Гетьмана» споживають на президентських прийомах.
Флагманську позицію ТМ «Гетьман» – класичну елітну горілку «Гетьман» – на заводі почали виробляти одразу після заснування компанії в 1996 році. А з 2015 року в асортименті з’явилися ще три види «Гетьману». Нова горілка має характерний класичний букет та виготовлена з високоякісного пшеничного спирту, із застосуванням натуральних інгредієнтів, таких, як ароматні спирти кропу, кмину, вересового меду. У цьому виробництві застосовується ще один біологічний спосіб очищення – яєчним жовтком.
Міцний напій «Держава» від НВП «Гетьман» характеризується оригінальною рецептурою та нетрадиційною
міцністю 38%. А горілка «Київ» завдяки багатоступеневому процесу фільтрації є найпопулярнішим міцним напоєм для тих споживачів, які надають перевагу максимальній м’якості продукту. У виробництві ще однієї горілки «Наливайко» використовуються спеціальна система фільтрації та ексклюзивна комбінація зернового спирту «Люкс» і натуральних інгредієнтів.
Ефективна модернізація
В основі виготовлення горілок на заводі «Гетьман» лежить унікальне поєднання кращих технологій виробництва, багатоступенева система водоочищення, яку застосовують з 2002 року, та одна з найефективніших систем очищення горілки «гірський кришталь». Виробництво здійснюється на сучасному європейському обладнанні.
Варто зазначити, що в модернізації підприємства взяла участь і українська інжинірингова компанія «Інтер-Трейд». У 2016-2017 роках спеціалісти компанії обладнали завод новими ємностями та провели їх обв’язку.
«Нещодавно ми встановили на заводі 11 купажних ємностей власного виробництва, що тепер використовуються для виготовлення різних сортів горілки, – розповів керівник технічного відділу компанії «Інтер-Трейд» Олег ЯНЬО. – Суттєвою перевагою цих ємностей є те, що в них нескладно підтримувати стерильну чистоту. Також ми здійснили обв’язку трубопроводів між цехами для створення найбільш ефективної технологічної схеми перекачування напою і подання його на розлив. Крім того, наші фахівці виготовляли на власному виробництві і встановлювали на горілчаному заводі фільтри нового взірця, для фільтрації перед розливом. Завдяки спеціальному фільтрелементу з пропілену, що має мікроскопічні отвори, рідина максимально очищується, а властивості горілки зберігаються такими, якими мають бути».
У середньому на заводі «Гетьман» виготовляють нині понад 5 млн пляшок на місяць, а в передсвятковий період підприємство може збільшувати випуск до 7 млн пляшок. Для розливу готової продукції – а це 80 найменувань горілок та горілок особливих – використовують п’ять сучасних технологічних ліній італійського виробництва.
Посилання на джерело: http://techdrinks.info/ru/news/zavdyaky-vysokiy-tekhnolohichnosti-ta-vidminniy-yakosti-produktsi-my-uspishno-konkurumo-ne-lyshe-na-ukranskomu–a-y-na-svitovomu-rynku—oleh-balyash–nvp-hetman